Identifikujte skupiny zamestnancov najviac ohrozené fluktuáciou
Realizovali ste prieskum spokojnosti zamestnancov s výbornými výsledkami? Máte vysokú spokojnosť zamestnancov, tých nespokojných je len pár percent, takže ani nemá cenu sa tým zaoberať? Okrem spokojnosti ste sa zamerali aj na identifikáciu s firmou a angažovanosť zamestnancov, a aj tak je všetko v poriadku? Vedenie oslavuje? Možno je naozaj všetko v poriadku, ale možno aj nie.
Nespokojní zamestnanci môžu byť zastúpení naprieč celou firmou, vekovými kategóriami a pozíciami. Potom je všetko v podstate v poriadku, pretože sa vždy nájde niekto, kto je s niečím nespokojný. Nebezpečné a rizikové je, ak sa nespokojní zamestnanci sústredia napr. v jednom tíme alebo pokiaľ ide napr. o viac ľudí na nejakú konkrétnu pozíciu a pod. Takáto situácia môže znamenať napr. to, že zamestnanci určitého oddelenia či tímu majú zlého vedúceho či manažéra, nie sú s ním spokojní a „volajú o pomoc“, alebo napr. že niektoré pozície nemajú vytvorené vhodné pracovné podmienky a pod.
Vďaka prieskumu spokojnosti zamestnancov by mal zamestnávateľ získať aj informácie exportované podľa rôznych častí firmy, pozícií či tímov.
Pokiaľ sa tak nestane, riskuje, že odíde časť zamestnancov, ktorá môže byť aj veľmi malá, ale úplne kľúčová pre chod spoločnosti. A hľadať náhradu bude len ťažko.
Oplatí sa preto nad výsledkami prieskumu naozaj detailne zamyslieť, než mávnete rukou a vyhlásite, že všetko dopadlo dobre.
Predstavme si personalistu, ktorý pristupuje k prieskumu naozaj poctivo, riziká popísané vyššie si uvedomuje a chce zistiť, či niektorá skupina zamestnancov v jeho spoločnosti nie je výrazne menej spokojná, než ostatní.
Zamestnanci v prieskume spokojnosti vyplnili, do akých kategórií spadajú:
Pohlavie: Žena, Muž
Oblasť: Marketing, Obchod, Logistika, HR, Financie, IT
Organizačná úroveň: Top management, Management, Výkonná pozícia
Dĺžka zamestnania v spoločnosti: Do 1 roku, 1 – 5 rokov, 6 – 10 rokov, Viac ako 10 rokov
Prieskum bol úspešne realizovaný, personalista získal dáta a teraz vymýšľa, ako zistí, či je niektorá skupina zamestnancov menej spokojná ako zvyšok. Napr. môže byť zaujímavé, ako si stoja IT zamestnanci, na výkonnej pozícii, ktorí sú v spoločnosti 1–5 rokov.
Pokiaľ by sa chcel personalista dobrať k relevantnému výsledku, musel by pripraviť reporty pre stovky kombinácií týchto kategórií.
Existujú však nástroje na realizáciu prieskumov spokojnosti, ktoré našťastie dokážu túto úlohu veľmi uľahčiť.
V nadväznosti na využitie týchto moderných online nástrojov na realizáciu prieskumov spokojnosti zamestnancov tak personalista získa priestor na to najpodstatnejšie – na čo najrýchlejšiu prácu s rizikovými (fluktuáciou ohrozenými) skupinami zamestnancov. Dáta umožní na situáciu v spoločnosti reagovať skôr, než bude neskoro.
Táto stránka bola preložená automatickým prekladačom.